Trendy technologiczne 2021. Czego wypatrywać w nadchodzącym roku?

Kończący się 2020 rok jest zupełnie inny od ostatnich lat, czego powodem jest COVID-19. Wiele firm nadal reaguje na kryzys, odkrywając rozwiązania, które mają napędzać rozwój i realizować cele strategiczne. Poznaj trendy technologiczne 2021 roku.

5G dla niezawodnej łączności i większej przepustowości

 

Trendy technologiczne 2021 roku otwiera 5G, czyli technologia mobilna piątej generacji. Mimo iż wokół standardu sieci komórkowej będącego następcą standardu 4G nadal jest sporo znaków zapytania, a niektórzy podważają bezpieczeństwo sieci 5G, na pewno w 2021 roku technologia 5G będzie już standardem.

 

Wynika to z potrzeb i wymagań, jakie postawią przed firmami i konsumentami najbliższe miesiące. Coraz częściej praca odbywa się w trybie zdalnym lub przynajmniej hybrydowym. Do Internetu przeniosły się również wideokonferencje czy kursy niezależnie od dziedziny życia. Do ich realizacji niezbędna jest niezawodna łączność i większa przepustowość. Zwłaszcza dziś, kiedy jesteśmy jeszcze bardziej uzależnieni od telefonów, tabletów i innych tym podobnych urządzeń. Wdrożenie 5G stanie się więc nie tyle konkretną korzyścią, ile obowiązkiem.

 

5G jako trend technologiczny 2021 roku

 

Dlatego urządzenia 5G w najbliższym czasie na rynek wypuści każdy liczący się producent takiego sprzętu. Nie tylko dobrze znany i renomowani operatorzy (np. Samsung, Apple), ale również dostawcy sprzętu z niższej półki cenowej (np. Xiaomi).

 

 

Pojazdy autonomiczne, drony i robotyka

 

W zależności od warunków lokalnych dynamicznie zmienia się liczba pasażerów, którzy wybierają transport publiczny. Stąd coraz powszechniejsze są inicjatywy dotyczące pojazdów autonomicznych. To kolejny trend technologiczny na 2021 rok.

 

W najbliższych miesiącach prace nad takimi pojazdami będą kontynuowane w jeszcze szybszym tempie, niż ma to miejsce obecnie. Zwłaszcza że za priorytet mogą to uznać usługodawcy, jak również władze obywatelskie, gdzie zmniejszenie kosztów pracy ludzkiej pomoże zrównoważyć niepewność dotyczącą popytu ze strony klientów.

 

Na pewno możemy się spodziewać jeszcze bardziej wytężonej pracy nad dronami. W niedalekiej przyszłości mogą one identyfikować miejsca o zwiększonym ryzyku transmisji wirusów, a nawet monitorować ruch pieszych w miejscach publicznych. Nie można wykluczyć, że właśnie z pomocą dronów będą realizowane wysyłki towarów (np. leków). Szczególnie że już wcześniej ten obszar wykorzystania dronów testował Amazon.

 

Jeszcze mocniej rozwinąć się może robotyka, tym razem w sektorze opieki i życia, na przykład w kontekście osób starszych. Można się spodziewać, że nowe urządzenia będą wykorzystane do zapewnienia nowych kanałów komunikacji (np. zapewnienie towarzystwa seniorom).

 

Rozwinie się najprawdopodobniej również sprzęt do ochrony czy automatycznego sprzątania, zwłaszcza że takie roboty już dziś są dostępne na rynku. Na pewno zwiększy się ich funkcjonalność. Roboty zastąpią czynnik ludzki, co pomoże ograniczyć koszty prowadzenia działalności.

 

 

As-a-service – platformy na żądanie w chmurze

 

Od pewnego czasu rozwija się infrastruktura chmury hybrydowej. Ostatnio duże inwestycje w rozwiązania hybrydowe poczynili m.in. Google, IBM i Oracle.

 

Dzięki ofertom chmurowym najlepszych dostawców (m.in. Google, Microsoft, Amazon), wraz z szybko rosnącą liczbą startupów, innowacyjni przedsiębiorcy mogą wdrażać najnowocześniejsze technologie przy niewielkich początkowych inwestycjach w narzędzia, sprzęt lub wyspecjalizowane osoby. Oczywiście zmodernizowane podejście do chmury hybrydowej rozszerza się z tradycyjnego IT na obsługę również aplikacji przemysłowych, a więc są to nowe możliwości dla niemal każdej firmy lub organizacji, niezależnie od jej wielkości i budżetu.

 

W Polsce chmurę dla firm oferuje między innymi Comarch. Korzystając z systemów Comarch ERP w Futuriti, masz kontrolę nad firmą z każdego miejsca, urządzenia i o każdej porze. Inne rozwiązanie oferuje xSale, a dokładniej Integrację z Comarch Optima SaaS Chmura Enterprise.

 

Dlatego będzie to jeden z gorętszych trendów technologicznych w 2021 roku. Firmy dostarczające takie rozwiązania będą chciały sprostać wyzwaniom związanym ze wzrostem ilości danych, przy jednoczesnym zachowaniu prywatności i bezpieczeństwa.

 

 

Trendy technologiczne 2021 a cyberbezpieczeństwo

 

Bezpieczeństwo w sieci jest dziś kluczowe. Szczególnie sektor ten rozwinie się w czasach, kiedy mocno na znaczeniu zyskał biznes internetowy, a wiele firm przynajmniej w pewnym stopniu korzysta z dobrodziejstw, jakie dają współczesne rozwiązania technologiczne on-line.

 

Jak wskazują statystyki, hakerzy w czasach pandemii są szczególnie aktywni. Potwierdzeniem tego faktu są liczby. Otóż tylko od stycznia do kwietnia 2020 r. odnotowano blisko 250-procentowy wzrost ataków na banki i 600-procentowy ataków na serwery w chmurze. Firmy muszą więc stale uaktualniać swoje strategie cyberbezpieczeństwa, rozszerzając je na sieci domowe czy urządzenia mobilne, z których ich pracownicy korzystają w trybie pracy home office.

 

 

Trendy technologiczne 2021 - cyberbezpieczeństwo

 

 

Można się więc spodziewać rozwoju cyberbezpieczeństwa w kilku obszarach (m.in. zapory ogniowe, wykrywanie włamań, identyfikacja bezpieczeństwa). Obok tego na znaczeniu zyska też poufne przetwarzanie danych w zakresie komunikacji.

 

Popularniejsze będzie m.in. szyfrowanie homomorficzne. To metoda kryptograficzna umożliwiająca przetwarzanie zaszyfrowanych danych. Wprawdzie szyfrowanie homomorficzne wciąż się rozwija i zyska na uwadze firm, które chcą dostarczać klientom jeszcze efektywniejsze rozwiązania w zakresie poufności przetwarzanych danych.

 

 

 

Obliczenia kwantowe

 

Obliczenia kwantowe między innymi wspomagały wysiłki w zakresie opanowania rozprzestrzeniania się choroby, podobnie jak opracowania leków i możliwych szczepionek. Można się spodziewać, że w 2021 roku zobaczymy je również w innych branżach.

 

Firmy zrozumieją, jak wiele do zaoferowania mają komputery kwantowe, wyszukujące, monitorujące i analizujące dane na dużą skalę. Dlatego powinniśmy obserwować bezprecedensowy wzrost w tej dziedzinie.

 

 

Funkcjonalne urządzenia hybrydowe

 

Użytkownicy coraz bardziej cenią sobie urządzenia praktyczne i funkcjonalne, najlepiej będące hybrydami, które mogą pełnić funkcję na przykład tabletu i telefonu (np. Microsoft Surface Duo i Samsung Galaxy Fold 2).

 

Trendy technologiczne w 2021 roku z pewnością nie pominą tego aspektu. W najbliższym czasie na rynek powinny więc trafić urządzenia składane i rozkładane, o wysokiej jakości i łączności znanej z klasycznych urządzeń.

 

 

IoB, czyli Internet zachowań

 

 

Internet zachowań (z ang. internet of behaviors, w skrócie IoB) to gromadzenie, łączenie i przetwarzanie danych w celu wykorzystywania ich do zmiany postępowania. Dane te mogą pochodzić z różnych źródeł (np. kanałów Social Media), przedstawiając istotne kwestie społeczne i implikacje etyczne. Firmy będą chętnie korzystać z takich informacji, aczkolwiek problemem mogą być przepisy dotyczące ochrony prywatności. To zadanie, z którym muszą zmierzyć się dostawcy takich danych, aby zbierać i udostępniać je zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa (m.in. RODO).

 

Trendy technologiczne 2021 – podsumowanie

 

Trendy technologiczne 2021 roku są więc bardzo różne. Koronawirus zdecydowanie przyspieszył transformację cyfrową i najprawdopodobniej będzie to widoczne w najbliższych miesiącach. Zmiany będą zorientowane na ludzi, niezależność od lokalizacji oraz elastyczność stosowanych rozwiązań.

 

Firmy stanęły bowiem przed nowymi wyzwaniami, przez co muszą zainwestować we właściwe narzędzia i podjąć decyzję o wdrożeniu innowacyjnych technologii w celu realizacji celów przedsiębiorstwa. Transformacja cyfrowa odbywa się na naszych oczach.

logo-FUTURITI.png

Nowoczesne systemy IT dla leaderów eCommerce

Rozwiązania Futuriti służą eCommerce w szybkim i efektywnym kosztowo realizowaniu zamówień. Unikalne funkcje i technologie wypracowane w laboratorium R&D pomagają ich użytkownikom uzyskać przewagę nad konkurencją i ułatwiają szybki rozwój firm.

XSale_w-1.png

Sprzedaż internetowa

Automatyzacja i zarządzanie
sprzedażą online

WMS_logo

System WMS

Zarządzanie ruchem produktów
w magazynach wysokiego składowania

Jesteśmy również Złotym Partnerem Comarch. Pomagamy naszym Klientom wdrażać systemy ERP w ich firmach.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.